כללי
כיצד פריצת הדרך המדעית המדהימה הזו תוכל לסייע לך ליהנות משיניים בריאות עד 120
1 בפברואר 2017
0

פריצות דרך מדעיות מתרחשות כיום בכל תחומי הרפואה ואחד מהם הוא תחום תאי הגזע. גידול רקמות אנושיות באמצעות תאי גזע מאפשר כבר היום לתקן נזקים אורתופדים, נזקים בעצמות הפנים ונזקים לבביים. חידוש זה הגיע גם לתחום רפואת השיניים ותאי גזע ישמשו בעתיד כתחליף לשיניים טבעיות. הטכנולוגיה (שהוצגה למשל בכנס האגודה הדנטלית האמריקאית) זוכה כבר עכשיו להתעניינות רבה בקרב רופאי שיניים מחד ובקרב הציבור הרחב מאידך. למעשה, מחקר שנעשה על שיניי עכברים וקופים הוכתר בהצלחה והוביל לניסויים קליניים בבני אדם.

רפואת שיניים המטופלת בגישה הטבעית הם רופאים המאמינים כי שיטה זו יכולה לסייע רבות לאנשים הנוטים לסבול מחורים בשיניים וצורך חוזר ונשנה בטיפולי שיניים "הטכנולוגיה הזו יכולה להעניק לאנשים רבים את היכולת ליהנות מטיפול שיאפשר להם בסופו של דבר לחזור לאכול גם סוגי מזון קשים וכן גם לחייך בחופשיות מבלי לחשוש שרואים שיש להם שיניים מלאכותיות/ כתרים, עקב היכולת לגדל שיניים הדומות במראה שלהם לשן הטבעית"

התחזית היא ששיניים מתאי גזע יחליפו שיניים שאבדו ויסייעו במצבים אורתודנטיים קיצוניים. אפשרות נוספת היא עלייה בהקמת בנקים לשיניים כדוגמת בנקים של חבל הטבור שכבר קיימים. למעשה, כבר כיום קיימים בנקים לשיניים שגובים אלפי דולרים עבור אחסון של שיני ילדים. עם זאת, גידול שיניים באמצעות תאי גזע הינו אתגר רפואי כי השיניים צריכות לעמוד במספר דרישות :

  1. לתת תחושה כמו של שן טבעית
  2. לשמור על האיזון שבין רקמות הרקמות הקשות השונות (דנטין ואמייל)

ד"ר שרית אברהם – הגיע הזמן לחשוב אחרת על בריאות הפהמרפאת שיניים טבעית המתמחה בטיפולים מתקדמים ברפואת שיניים והיגיינת הפה:

בנוסף, תאי גזע יהוו את הבסיס לשתלים דנטליים שכיום עשויים ממתכות שונות כמו טיטניום. לעובדה שהשתלים עשויים ממתכת י שהשפעה על סיכויי ההצלחה של החדרת השתלים, למשל : לעיתים תיתכן אי התאמה עקב תגובת נגד חיסונית ועולה הסיכון לדלקות ואף לגידולים סרטניים. גם הרקמות הטבעיות העוטפות את השן אינן יכולות להתקיים בשתל דנטלי מתכתי. רקמות אלו מאפשרות לשן הטבעית גמישות שמהווה בולם זעזועים בפני כוחות הלעיסה בעת האכילה.

כדי למנוע בעיות אלו הדור הבא של השתלות השיניים יתבסס על מחקר תאי הגזע. למרבה ההפתעה, הרעיון הגיע דווקא מתצפית על שיני תנינים שנעשתה באוניברסיטת דרום קליפורניה בל"א. למעשה, המטרה של שיניים מתאי גזע היא להצמיח למעשה מערכת שלישית של שיניים בנוסף למערכות הקיימות : מערכת ראשונה של שיני חלב ומערכת שנייה של שיניים באדם הבוגר. מערכת השיניים השלישית תיחשב למערכת דנטלית טבעית כי היא תבוסס על תאים מהאדם עצמו.

שתלים דנטליים מתאי גזע יעשו שימוש בתאי גזע שיאספו מהשן עצמה או ממח העצם. שתלים אלו יולבשו ע"ג פיגום פולימרי בצורה הרצויה ופיגום זה ייספג עם הזמן בגוף. למעשה, שתלים דנטליים מתאי גזע יאפשרו לרופא ולמטופל לבחור בין שתי אופציות טיפוליות שונות:

  1. גידול שיניים מחוץ לפה והחדרתן לשן של המטופל
  2. גידול שיניים בתוך הפה שיגיעו עם הזמן לגודל הרצוי של השן.

שתל השן שיבוסס על טכנולוגיית תאי גזע אמנם דומה בתכונותיו הביולוגיות והביופיזיות לשן טבעית. זהו רעיון מצוין שנותן אלטרנטיבה טיפולית לשתלים המתכתיים הקיימים אך יש לו חסרון מהותי: שום שתל דנטלי (על בסיס טבעי או מתכתי) לא יוכל להגיע לאיכויות של השיניים הטבעיות שלנו ולחקות אותן ב-100%.  בנוסף, טרם נבדקה יכולתן של שיניים אלו להיות מוזנות ע"י הדם כמו שיניים טבעיות. למעשה, למרות כל ההבטחות שקיימות כיום להחלפת שיניים אין חלופה לשיניים הטבעיות שאיתן נולדנו.

לכן, הפתרון הדנטלי הטוב ביותר הוא לדאוג שלא יהיה צורך בשתלים דנטליים כלשהם מלכתחילה. "חשוב לכל אחד מאתנו להיות מודע לכך שכיום ניתן לשמר שיניים באופן טבעי ואין כלל צורך לעקור אותן. שימור זה מתבצע באמצעות טיפולי שיניים טבעיים שעושים, בין היתר, שימוש בצמחי מרפא ובתחזוקה דנטלית נכונה. הטיפולים הטבעיים נחשבים לטובים ויעילים בשמירה על השיניים והם גם חסכוניים יותר לאורך זמן. גם במקרים בהם ישנו חשש לצורך בעקירות ושתלים, מעל ל- 80% ניתן לשמר את השן הטבעית ולטפל בה ביעילות למשך שנים רבות" (ד"ר שרית אברהם). לכן, בכל התלבטות בנושא שתלים ועקירות דנטליות כדאי תמיד לפנות קודם כל לאופציה הטבעית המוכחת.

כתבה זו ניתנה בחסות ד"ר שרית אברהם.

ד"ר שרית אברהם הינה הרופאה הראשית והבעלים של מרפאת שיניים טבעית.

במרפאת השיניים של ד"ר שרית אברהם מטפלים ע"פ עקרונות רפואת השיניים הטבעית. דרכי טיפול אלו כוללות בין היתר שימוש בשיטות טיפול מרפאתיות ע"פ הגישה הטבעית, שימוש בצמחי מרפא, הנחיות לבריאות- הרגלי תזונה והיגיינת הפה.

בזכות הדרך הטיפולית הייחודית של הגישה הטבעית ניתן לטפל גם במקרים בהם יש לבטים לגבי טיפולי שורש או ניתוחי עקירות שתלים ולעזור לך לשמור על השיניים הטבעיות שלך.

 

המרפאה מוקמת ברחוב המעלות 2 ירושלים, מספר טלפון: 02-6503208 כתובת אתר אינטרנט: http://dr-sarit.com

ד"ר שרית אברהם – הגיע הזמן לחשוב אחרת על בריאות הפה

מרפאת שיניים טבעית המתמחה בטיפולים מתקדמים ברפואת שיניים והיגיינת הפה:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני