כללי
השמנה : טיפול הוליסטי במשקל יתר
8 בינואר 2017
0

השמנה היא עודף משקל של 15-20% ממשקל תקין אך היא אינה מחלה בפני עצמה. למעשה, השמנה (עודף משקל) היא בעיה חיצונית אחרת וככל דבר חיצוני היא טומנת בחובה דברים פנימיים.

אלפי ישראלים מבקשים בכל שנה לעבור ניתוח לקיצור קיבה. מה הקרטריונים ולמי מתאים?
כל אדם שלישי בישראל סובל במהלך חייו מעודף משקל.

לכן ההשמנה היא בדרך כלל סימפטום לבעיות אחרות שיכולות להיות סיבות פנימיות או חיצוניות:

  1. בעיות פנימיות (אנדוגניות )כגון תת פעילות של בלוטת התריס או סימפטומים של גיל המעבר.
  2. בעיות חיצוניות (אקסוגניות) יכולות להיות קשורות במצב פסיכולוגי כלשהו, במבנה גוף או בטיפולים תרופתיים. גורמים חיצוניים נוספים יכולים להיות גורמים חברתיים כגון ישיבה ממושכת, אכילת יתר או חוסר פעילות גופנית.

ההשמנה כאמור אינה מחלה אך היא עלולה לגרום לבעיות בתחומים שונים כגון בעיות בריאותיות, רגשיות וחברתיות. הבעיות הנפוצות הן כמובן בריאותיות והמוכרות בהן הן עליות הסיכון ללקות בלחץ דם גבוה, סכרת, התקפי לב, בעיות פוריות ועוד. עם זאת, לאנשים רבים שסובלים מהשמנת יתר יש בעיה מנטלית לקבל את גופם כמות שהוא. קושי זה יכול לגרור בעיות רגשיות וחברתיות כמו בעיות במערכת היחסים ודכאון.

ד"ר דניאל שוהם – מומחה לטיפול בהשמנה בקרב ילדים ומבוגריםהשמנה היא אינה מחלה – היא סימפטום, רוצים לרדת במשקל? השאירו פרטים:

לכן יש לטפל בבעיית ההשמנה כמה שיותר מוקדם כדי למנוע השלכות שליליות בעתיד. למשל : מתבגרים שסובלים מהשמנת יתר נמצאו כאלו שמבצעים בחירות שגויות בתכנון חייהם כגון מצבי התנהגות חריגים, בחירת בן/בת זוג שאינם מתאימים וכן יצירת קשרים חברתיים לא ראויים.

בנוסף, טיפול בהשמנה בקרב ילדים ומתבגרים נחשב קל יותר מאשר בקרב מבוגרים. הסיבה לכך שמבוגרים שסובלים מהשמנת יתר כבר ניזוקו מבחינה נפשית וחברתית עקב עודף המשקל,  למשל : הם סובלים מדימוי עצמי נמוך עקב המשקל הרב שפוגע באיכות החיים ובקשרים החברתיים.

לצורך טיפול יעיל בהשמנה יש לטפל באנשים שסובלים מהשמנת יתר מבחינה גופנית ונפשית. כלומר יש לטפל בגורמים האנדוגנים והאקסוגנים שגרמו להשמנה ולא בהשמנה עצמה ובקילוגרמים העודפים. למעשה, דיאטה יעילה אינה רק ירידה במשקל או שמירה על משקל המטרה אלא יותר מזה : היא מאפשרת לאנשים שסובלים מהשמנת יתר להרגיש טוב עם עצמם ועם גופם.

שיפור ההרגשה היא הבסיס והחלק המהותי בכל דיאטה והוא המבטיח את הצלחת הדיאטה: הן ירידה במשקל והן שמירה על משקל המטרה. כמו כן, הדיאטה אינה צריכה להיות אובססיה אלא חלק מאורח חיים וחייבת להיעשות בהשגחה רפואית. למעשה, כדי לרדת במשקל וכדי לשמור על משקל מטרה יש לעשות דיאטה ב-3 שלבים  :

  1. בירור הסיבה שהביאה את האנשים למצב של השמנת יתר, למשל : מדוע הם אוכלים למרות שאינם חשים רעב פיזיולוגי, מדוע הם אוכלים כמויות שאינן מתאימות לגופם ועוד בנוסף, בירור סיבות אלו מאפשרות לדעת מדוע כל הדיאטות הקודמות כשלו..
  2. בירור הסיבות שבגינן מעוניינים האנשים שסובלים מהשמנת יתר או עודף משקל לרדת במשקל. בירור הסיבות חיוני כדי לדעת את הציפיות ואת התוכניות לעתיד של הסובלים מהשמנת יתר.
  3. חיזוק אישיותם של הסובלים מהשמנת יתר כדי למנוע עליה חוזרת במשקל. כלומר להביאם להכיר בחוזקות ובצדדים החיוביים שלהם שיאפשרו להם לשמור על משקל המטרה.

למעשה, דיאטה צריכה להיעשות מתוך 2 עקרונות :

עקרון 1 – התאמת הדיאטה לאדם (ילדים, מתבגרים, נשים וגברים) ולא את האדם לדיאטה.

עקרון 2 – ביצוע שנוי פנימי בהתאמה אישית שיביא לידי שנוי חיצוני בדמות ירידה במשקל.

לסיכום – רק דיאטה בליווי רפואי שתותאם לאדם מבחינה השנוי הפנימי מאפשרת הצלחה, כלומר ירידה מהירה במשקל בדיאטה בקרב אחוזים רבים מהמטופלים ושמירה על משקל מטרה.

פורסם עבור ד"ר דניאל שוהם
טלפון: 04-7887551, 04-8255933

 

ד"ר דניאל שוהם – מומחה לטיפול בהשמנה בקרב ילדים ומבוגרים

השמנה היא אינה מחלה – היא סימפטום, רוצים לרדת במשקל? השאירו פרטים:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני