רפואת נשים
טיפול בוסטיבולודיניה – רפואה בטכנולוגיה מתקדמת – OMEDIC
22 במאי 2016
0

ליטל נהנתה מזוגיות מאושרת ופעילה, עד שיום אחד, ללא התראה מוקדמת, היא החלה לסבול מצריבה וחוסר נוחות בפות, שהתפתחו לכאבים ביחסי המין, שלבסוף הפכו לבלתי נסבלים. בביקוריה הרבים אצל רופא הנשים נרשמו לה אינספור טיפולים לדלקת ולפטריות, אך אלה לא הצליחו לשפר את מצבה.

הסוף לסבל! טיפול חדשני לסובלות מוסטיבולודיניה
הסוף לסבל! טיפול חדשני לסובלות מוסטיבולודיניה

דנה סבלה מאז התבגרותה מכאבים וצריבה בכל מגע באיבר המין. היא ויתרה על החדרת טמפונים, ונמנעה לחלוטין מקשרים אינטימיים בשל כאבים בעת קיום יחסי מין. כאשר סיפרה לאמה ולרופאת המשפחה אודות הבעיה, הוסבר לה שהיא כנראה "צרה מידי", ושעם הזמן המקום יתרחב ויפסיק לכאוב – זה לא קרה.

לעדי תמיד היתה תחושה של חוסר נוחות בעת מגע באזור הפות. הרגישות היתה כל כך גבוהה, שאפילו לבישת בגדים צמודים או ישיבה על כסא לא מרופד הסבו לה כאב. אך היא מעולם לא אובחנה, משום שהתביישה במצבה.

מצלצל לך מוכר? אם את מזדהה עם אחד הסיפורים הלל, או אם גם את סובלת מכאבים מתמשכים בפות, ייתכן שאת סובלת מהבעיה המשותפת לליטל, לדנה , לעדי, ולמעשה לכ-10-15 אחוז מאוכלוסיית הנשים – וסטיבוליטיס.

אחת מתוך עשר נשים בגיל 17-45 סובלת מהתסמונת, ועדיין כנראה שלא שמעתן את השם הזה. הבעיה מתבטאת בכאבים בזמן קיום יחסי מין, ובעת מגע באיבר המין בכלל. למרות השכיחות הגבוהה שלה, קיים חוסר מודעות גדול, שרק מקשה על ההתמודדות. נשים רבות סובלות בשקט, לעיתים מתוך אמונה שכך המצב צריך להיות, ונשים שכן מתלוננות, נתקלות באטימות מצד הרופאים שטוענים שהכל "בראש שלהן".

 

פתרון חדשני כחול – לבן

בשנים האחרונות בעקבות מחקר ישראלי, נכנס לשימוש טיפול חדשני, שמהווה פריצת דרך עולמית בתחום.

בין השנים 2010 ל-2014 נערך בבית חולים הדסה עין כרם מחקר קליני בנושא הטיפול בוסטיבולודיניה / וסטבוליטיס באמצעות הטכנולוגיה הרפואית של לייזר נמוך עוצמה.

לפי תוצאות המחקר, 78% מהמטופלות דיווחו על ירידה משמעותית בעצמת הכאב והן הצליחו לקיים יחסי מין באופן סדיר.  במעקב אחר מטופלות עד שנה מביצוע המחקר לא דווחה החמרה במצבן או חזרת הכאב.

הטיפול בלייזר בנוי מסדרה בת 10-15 טיפולים, שמבצעות פיזיותרפיסטיות מוסמכות לטיפול ברצפת אגן. האבחנה של וסטיבוליטיס לא מתקבלת בבדיקה רגילה, ולכן חשוב לפנות לרופא שיודע לאבחן את הבעיה. הרופא נוגע בפתח הנרתיק באמצעות מקלון הדומה למקלון אזניים ומעריך את מידת הרגישות של האישה, תוך שלילת גורמים אחרים שעשויים לגרום לכאב.

כיום לאחר טיפול בכ- 400 מטופלות, אחוזי ההצלחה של הטיפול עלו באופן משמעותי הודות להתאמת הטיפול באופן אישי לכל מטופלת, וכיום כ-90% מהמטופלות מדווחות על הצלחה בקיום יחסי מין באופן סדיר והפחתת עצמת הכאב.

 

טיפול בוסטיבולודיניה – רפואה בטכנולוגיה מתקדמת – OMEDICסובלת מוסטיבולודיניה? לפרטים:
 

מה זה וסטיבוליטיס?

"וסטיבוליטיס (שנקרא גם ולוודיניה או וסטיבולודיניה), היא מצב רפואי של כאבים מתמשכים בפות, ובעיקר בחלק הקדמי שלו. "התלונה השכיחה בקרב נשים שסובלות ממנה היא כאבים בחדירה בזמן יחסי מין, אם כי כשמתחיל הבירור הרפואי, פעמים רבות נגלה שהכאב בא לידי ביטוי גם במגע אחר, מטמפונים ועד למגע עם התחתונים. אצל כל אחת זה יופיע בצורה אחרת".

כמעט כל אישה חוותה מתישהו בחייה כאבים בפות, ומדובר בכאב נורמלי וזמני שנובע מדלקות ובעיות נקודתיות למיניהן. העובדה הזאת בצירוף חוסר הידע שקיים בנוגע לוסטיבוליטיס, גורם לנשים, לסביבה ואפילו לרופאים לאבחן את הבעיה בצורה שגויה, ולפטור אותה בתרופות שלא מועילות (אף מזיקות), או בהמלצות מזיקות כמו "תקיימו יחסים עד שזה יעבור" ואפילו "תסבלי בשקט". כן, יש מי ששכח שיחסי מין צריכים להיות מענגים ולא מענים.

אז למה זה קורה? ישנן הרבה סיבות לכאבים והמון תיאוריות, מדובר בשילוב של כמה גורמים יחד "אצל נשים מסוימות זה יכול לקרות בגלל חוויה מינית לא מוצלחת וכואבת ואז באופן אוטומטי הן מתכווצות יותר ויבשות יותר ונוצר חיכוך יתר. אצל אחרות יגרמו לבעיה דברים כמו עודף היגיינה – בעיקר סבונים שמייבשים את המקום. תחתוניות, מגבונים, שטיפות מיותרות וכדומה. במקרים אחרים תרופות שגורמות ליובש, ובעיקר גלולות יהיו מקור הבעיה".

ממצאי מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים גם על גורמים נוספים, הקשורים בעצבי הפות: ריבוי של קצוות תאי עצב בוסטיבול והפרעה בתפקודם, פציעה או גירוי של העצבים המעבירים תחושת כאב מהפות, עליה ברמות חומרי דלקת ברקמת הוסטיבול, שינויים הורמונליים, הפרעה בתפקוד שרירי רצפת האגן, זיהומים חוזרים, נטיית יתר מולדת לדלקות, גורמים תורשתיים ועוד. תהא הסיבה אשר תהא – חשוב לטפל בבעיה, ויפה שעה אחת קודם.

OMEDIC – רפואה בטכנולוגיה מתקדמת | לפרטים התקשרי: 1-700-506-212

טיפול בוסטיבולודיניה – רפואה בטכנולוגיה מתקדמת – OMEDIC

סובלת מוסטיבולודיניה?
לפרטים:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני