כללי
טיפול באוטיזם בשילוב ההורים בגישה חדשה
15 במרץ 2016
0

אוטיזם הינה תסמונת המלווה בלקות התפתחותית, המשויכת לקבוצת תסמונות הספקטרום האוטיסטי. סיבות סביבתיות ותורשתיות למוגבלות זו נחקרות. נמצאו תופעות מוחיות, והקשרים סטטיסטיים לארועים ותהליכים, בהפריה, בהריון, בלידה, בינקות ובילדות.

אין זה מחזה נדיר לפגוש אדם המאובחן כאוטיסט – מחקר אשר פורסם לאחרונה מציג נתון שמורה על כך, שאחד מכל מאה וחמישים בני אדם מאובחן כאוטיסט. יש עליה משמעותית ומתמדת באחוז הילדים המאובחנים כאוטיסטים.

על אוטיזם וריפוי בעיסוק

נכון לכתיבת שורות אלו אין מזור לתסמונת האוטיזם, אך בהחלט ניתן לטפל בה, ולצמצם למינימום האפשרי את ההפרעות הנלוות לה. אחת השיטות הנפוצות לטיפול באוטיזם היא ריפוי בעיסוק.

ריפוי בעיסוק הינו מקצוע טיפולי, בעזרתו ניתן לאבחן ולטפל בילדים ובמבוגרים המתמודדים עם בעיות תפקוד וקשיים בחיי היום יום. בשיטת ריפוי בעיסוק מטופלים הן ילדים בריאים אשר זקוקים לסיוע עקב קשיים תנועתיים (מוטוריים) איתם הם נאלצים להתמודד, והן ילדים בעלי מחלות שונות אשר גורמות לבעיות בתפקוד תנועתי . נוסף על כך, ילדים אשר סובלים מהפרעות של קשב וריכוז, מבעיות רגשיות, התנהגותיות, ומלקויים קוגניטיביים חשיבתיים נוספים, פונים לקבלת טיפול בשיטה זו. בשפה המקצועית, הריפוי בעיסוק מנתח את תפקודם של מערכות תחושה בגוף, כישורי קוגניציה ותפיסה, יכולות וויסות תחושתי, יכולות המוטוריות ועוד, והשפעתם על שגרת הילד. באמצעות ניתוח מפורט של תפקוד המערכות והכישורים, ניתן לבחון את האינטגרציה של תפקודים אלו עם תקשורת סביבתית.

ידיד מבפנים – טיפול באוטיזם בגישה חדשהאוטיזם? יש תקווה !  מבפנים – גישה חדשה מציעה  להורים ולילדים שינוי יסודי בתפקוד בתקשורת ברגשות ביחסים. רוצים לדעת עוד?

 

כיצד ריפוי בעיסוק מסייע לילדים עם אוטיזם?

תחום הריפוי בעיסוק נותן מענה למספר רב של בעיות הנפוצות אצל ילדים הסובלים מאוטיזם. המרפאים בעיסוק בקיאים בקליטה חושית, במנגנוני וויסות עבוד ואנטגרציה של נתוני החושים, ומסוגלים לעורר ולפתח אצל המטופלים כישורי חברה, משחק ועוד. בטיפול הילד מתרגל שליטה על תגובותיו לגירויי החושים, יצירת קשר עין, שימוש בג'סטות ותנועות, בשפה, בכלים, בחומרים, ובמשחק. בנוסף, ילדים אוטיסטים רבים מתקשים במעבר בין פעילויות שונות אחת מהשנייה. הם מתקשים להבחין בין פעילות אחת לאחרת, ולהבין ולפעול בהתאם למערכת של כללים והתהליכים המאפיינת ומבדילה בין פעילויות. תחום הריפוי בעיסוק מספק פתרונות להתמודדות עם קושי זה. יתר על כן, בעזרת ריפוי בעיסוק, לומדים המטופלים הסובלים מאוטיזם כיצד לדחות סיפוקים, להתמקד ביעד מסוים, ולזהות אינפורמציה רגשית המגיעה מחושיהם ולהתאימה לסיטואציה המתרחשת. מספר היבטים נוספים בהם מתמקדים המרפאים בעיסוק בעת מתן טיפול לאדם עם אוטיזם: פתוח יכולת עצמאות באכילה, שתיה, הלבשה, טיפוח עצמי, יכולת משחק, כישורי למידה,  כישורים תנועתיים כמו שווי משקל, קואורדינציה (תאום תנועות), וקשר עין יד.

קליטה חושית ומוטוריקה עדינה

שניים מהקשיים הנפוצים של אוטיסטים הם – עיבוד קלט חושי ומוטוריקה עדינה. קושי בעיבוד קלט חושי משבש את שגרת האוטיסט הואיל ומצב זה פוגע ביכולת לבצע משימות  בצורה מיטבית. פיתוח המוטוריקה העדינה חיוני אף הוא ליכולת האוטיסט לבצע משימות יומיומיות, מכיוון שללא פיתוח יכולת זו האוטיסט לא יישא פרי בניסיונות לאחוז בחפצים לזמן ממושך, במאמצים להשחיל חפצים אחד בתוך השני ועוד. לא זו בלבד ששיטת ריפוי בעיסוק מעניקה מענה לשני קשיים אלו, היא אף מספקת תרגילים המקנים לאוטיסט את היכולת לשלב בין השניים בעת ובעונה אחת.

ריפוי בעיסוק כטיפול למבוגרים עם אוטיזם

מבוגרים עם אוטיזם זקוקים אף הם לטיפול בשיטת ריפוי בעיסוק. בשיטה קיימים תרגילים רבים ומגוונים המיועדים לאוטיסטים מבוגרים, אשר מקנים למטופלים יכולות מגוונות כמו: התרעה מפני סכנות, מודעות לפעילות הקשורה לכל נושא הביטיחות האישית, פיתוח כישורי חיים, מודעות עצמית וסביבתית, תקשורת והתנהלות חברתית, טיפול וטיפוח עצמי, התאמה אישית של תחומי עיסוק, לימודים, תחביבים ופנאי, והתמדה בהשתתפות בהם. למשל, המטופלים לומדים כיצד לבשל אוכל בצורה עצמאית וכיצד להתמודד עם עולם החי והצומח. לעיתים האוטיסטים אף מקבלים חיה אשר הם אלו המופקדים על הטיפול בה. כאמור, אוטיסטים מבוגרים מוצאים עצמם נאבקים מדי יום עם משימות שגרתיות, אשר אדם בריא מחשיב אותן כפשוטות למדי. ריפוי בעיסוק לאוטיזם הוא משאב יעיל המעניק מענה להתמודדות עם קשיים אלו, בד בבד עם הענקת יכולת תכנון, תקשורת בין אישית משוכללת, ושאיפה לעצמאות של המטופל.

מחקר וטיפול באוטיזם

מחקרים על סיבות לאוטיזם עדיין לא הביאו לזיהוי ודאי של הגורמים והתנאים להתפתחות התסמונות שבספקטרום האוטיסטי. עדיין אין תאוריה אחידה המסבירה את ממצאי המחקרים השונים. חוקרים העלו השערות לגורמים הקשורים לאוטיזם ובדקו אותן. הם הציעו כוונים שונים בינהם: התפתחות מבנית ותפקודית שונה של אזורים מסויימים במוח, חשיפה לחומרים בתזונה ובדרכים נוספות, צמיחה מסוימת של תאים במוח בשליש השני והשלישי בהריון, ארועים אחרים בהריוןשילוב של מוטציות גנטיות ושל גורמים סביבתיים, כמו זיהומים בלידה, לידה מוקדמת, ועוד. במחקרי אורך נמצאו 10% ויותר מהילדים שאובחנו עם אוטיזים, שהגיעו לתפקוד תקשורתי חברתי מלא. לחוקרים רופאים ומטפלים, עדיין אין דרך לחזות מראש מי הילדים שיגיעו לכך, ולהצביע על טיפול המבטיח זאת.

גם כיום כשהמחקר בעיצומו והידע נאסף, אפשר לטפל בילד עם אוטיזם ולשפר את סיכוייו למימוש מירב יכולותיו בתקשורת ובתפקוד. מערך טיפולי המשתמש במיטב השיטות הטיפוליות יכול לאפשר סכוי משופר להתפתחות והתקדמות. מערך כזה משתף את ההורים, וכולל טיפול תחושתי, תנועתי, תקשורתי, רגשי, חשיבתי, לימודי, תפקודי ופיזיולוגי-ביולוגי טבעי.

 ריפוי בעיסוק  בשילוב שיטות טיפול נוספות, כמענה שלם להתמודדות עם אוטיזם.

לאחרונה פיתח מרפא בעיסוק מערך טיפולי ייחודי, שמאפשר שיפור התפתחותי תפקודי, ומיצוי יכולתו של אדם עם אוטיזם להיות בריא מתפקד ועצמאי. הטיפול כולל שיתוף פעיל של ההורים, שמקבלים הדרכה ייעוץ ותמיכה. צעד צעד מגלים ההורים בליווי המטפל את עולמו הפנימי המיוחד של הילד. מפתחים הבנה חדשה ומקום בעולמם הפנימי שלהם. ההורים מהווים מרכיב מרכזי בטיפול. המערך הטיפולי פותח כך שהוא  מהווה מענה שלם להתמודדות של הורים וילדים עם אוטיזים. במערך טיפולי חדש  זה  ניתן שם עברי  למושג אוטיזים – פנימניות, ואוטיסט נקרא פנימני. המערך הטיפולי כולל שילוב של ריפוי בעיסוק עם כלים טיפוליים משיטת אופשיין, שיטת פלדנקרייז, שיטת טיפול חיבור גוף נפש, ונטורולוגיה שהיא שיטת טיפול מדעית לריפוי החלמה ובריאות טבעיים, שנותנת מענה פזיולוגי לתופעות ומחלות.

המערך הטיפולי פותח כדי לאפשר להורים ולילד לקבל מענה לכל ההיבטים של חיי האדם עם אוטיזם.

שיטת אופשיין מדגישה הקשבה לילד, הליכה איתו, הבנה עמוקה של הילד והתנהגותו, וכוללת שימוש בחיקוי ומשחק, מתוך התחברות לעולמו של הילד. אופשיין היא אחת הגישות המשמשות לטיפול בפעוטות וילדים עם אוטיזם בארצות הברית, בארץ ובמקומות רבים בעולם. יש לה השפעות טובות במיוחד על התפתחות תקשורת בין אישית, מקשר עין ועד תפקודים משחקיים וחברתיים.

שיטת פלדנקרייז מאפשרת שכלול היכולת, תכלול תפקודי (אנטגרציה  פונקצינאלית) ומודעות דרך תנועה. בעזרתה ניתן לעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי, את האפשרי לנוח, ואת הנוח לנעים. המורה המטפל מנהל שיחה גופנית בלתי מילולית עם מערכת העצבים המרכזית, עם המוחות העמוקים, המוח הקטן וגזע המוח, יחד עם הפעלה מודעת של קליפת המוח. הטיפול נעשה דרך תנועה, מגע, הנעת השלד, וקשר אישי מילולי. שיטת פלדנקרייז מאפשרת יצירת מסלולי למידה ותקשורת בלי מילים ואיתן, ומוליכה מזיהוי תחושות ותנועות עדינות, להתמודדות משופרת יעילה ומשוכללת עם כוח הכובד וסביבה משתנה ומגוונת.

טיפול חיבור גוף נפש כולל למידה ותרגול של ביטוי רגשי יעיל, ומגוון טכניקות: הקשבה פעילה, שימוש מודע בעצמי, חיקוי, התבוננות עצמית, תנועה נשימה ומגע טיפולי, גישה לרגשות  דרך הגוף, תרגולים ואימונים בהכוונת ופיתוח חשיבה, דמיון, רוח, ומדיטציה. לכן שיטת טיפול זו נקראת גם ריפוי כולי בחמישה מימדים. מרכיב מרכזי הוא שיתוף והדרכת הורים גם ברגעי ותקופות משבר. אנשים, בינהם שלקו באוטיזם, החלימו ממחלות גוף ונפש, והשיגו השיגים התפתחותיים משמעותיים, כשנעזרו וטופלו ב'חיבור'.

הנטורולוגיה היא תורת חוקי הטבע והשפעתם עלינו, זו הגישה המדעית והשיטתית ביותר לריפוי מחלות ולבריאות, בדרך טבעית, בתזונה  ובאורך חיים בריא. התהליך הטיפולי מבוסס על התאמה בין התפיסה ההבנה האמונות וההתנהגות של המטופל התלמיד, לידע ולעובדות המדעיות של הפזיולוגיה של הגוף האנושי, אליהם נחשף ואותן לומד ומיישם המטופל. בטיפול של ילדים עם אוטיזם ההורים הם הלומדים, ודרכם מטופל הילד, בהדרכה וליווי של המורה המטפל, בהתאמה אישית..

אנשים החלימו ממחלות פנימיות שונות קשות וכרוניות, וחזרו לבריאות וכושר מלאים כשהשתמשו בנטורולוגיה. הנטורולוגיה מתייחסת לשימוש מדעי מושכל, מתאים לבריאות האדם, לפי חוקי הטבע ב: אויר, מים, מזון, מנוחה, שינה, פעילות גופנית, חומרים, קרינות, רגשות, מחשבות, אמונות, יחסים, עבודה, פנאי , ועוד.

הכתבה בחסות מרפאת ידיד מבפנים.

פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר ידיד מבפנים:

www.yadid.info

ידיד מבפנים – הורות, התפתחות וריפוי טבעי
טלפון: 050-2881447

 

ידיד מבפנים – טיפול באוטיזם בגישה חדשהאוטיזם? יש תקווה !  מבפנים – גישה חדשה מציעה  להורים ולילדים שינוי יסודי בתפקוד בתקשורת ברגשות ביחסים. רוצים לדעת עוד?

 

ידיד מבפנים – טיפול באוטיזם בגישה חדשה

אוטיזם? יש תקווה!  מִבִּנִים – גישה חדשה מציעה  להורים ולילדים שינוי יסודי בתפקוד בתקשורת ברגשות ביחסים.

שם

טלפון

דואר אלקטרוני