כללי
טיפולים גינקולוגים : כל מה שחשוב לדעת
30 באוגוסט 2015
0

נשים המאובחנות כסובלות ממחלות גניקולוגיות נאלצות לעבור סדרת בדיקות וטיפולים לרוב לא נעימים ופולשניים. הרפואה הגניקולוגית כיום מציעה בדיקות אולטרה-סאונד חדשניות, נטולות קרינה וללא כאבים. בדיקות היכולות להקל במידה ניקרת את הסבל של המטופלות ולהשיג תוצאות טובות ומדוייקות יותר. פנינו על ד"ר צוקרמן, מומחה לגניקולוגיה ושמענו ממנו על סוגי הטיפולים ואבחונים הקיימים כיום.

טיפולים גניקולוגים – לשיפור איכות החיים.

מומחה גניקולוגיה הוא רופא המתמחה בתחום הגניקולוגיה והניתוחים. רופא גניקולוג שמומחה בתחום יכול לבצע ניתוחים ובהם ניתוחים גניקולוגיים כלליים, ניתוחים אונקולוגיים, לפרוסקופיה ואחרים.

ניתוחים אונקולוגיים

ניתוחים אונקולוגיים הם ניתוחים שאותם מבצעים בעקבות סרטן באזור הרבייה הנשית. הניתוחים יכולים להיות בשל סרטן שחלות, רחם, צוואר הרחם או בסרטן שבאזור הפות. הניתוחים כולם חייבים להתבצע על ידי רופא מומחה בתחום זה ושיש לו ניסיון ניתוחי. כמובן, לפני ביצוע פרוצדורה ניתוחית מבצעים אבחון מקיף של הסרטן ובוחנים כיצד לגשת להליך הרפואי והניתוחי.

סרטן שחלות – סרטן השחלות הוא סרטן באזור השחלות (אחת מהן או שתיהן) וכ-1.5% מאוכלוסיית הנשים נמצאת בסיכון לחלות בו (כאשר כשיש קרובת משפחה שחלתה בסרטן הסיכון עולה לכדי 5%). הבעיה של סרטן השחלות היא שלא קל לגלות אותו ולכן לרוב מתבצע אבחון מאוחר. הטיפול בסרטן יהיה לרוב טיפול ניתוחי בליווי כימותרפיה.

סרטן רחם – גידול סרטני הממוקם ברחם. לרוב, הגידול יתגלה בשלבים המוקדמים שלו ואז הטיפול בו טוב יחסית לסוגי סרטן שמתגלים מאוחר.

צוואר הרחם – סרטן צוואר הרחם והוא יכול להיות בגוף האישה זמן רב בלי שתחוש בשינוי. כיוון שהסרטן עושה שינויים באזור צוואר הרחם מצליחים חלק מהרופאים לאתר אותו בבדיקות השגרתיות וכן בבדיקות של משטח צוואר הרחם. הטיפול בסרטן יכול להתבצע בדרכים שונות כשאחת מהן היא ניתוח אך לא רק. היום משתמשים גם בלייזר ובשיטות מקומיות כדי לטפל בסרטן אם הדבר אפשרי.

סרטן הפות – סרטן זה אינו שכיח והוא מופיע אצל 5% מהנשים שמתגלה אצלן סרטן גניקולוגי. השכיחות של הסרטן עולה עם העלייה בגיל. לרוב, הטיפול בסרטן יתבצע על ידי הסרה כירורגית.

ד"ר צוקרמן – מומחה גניקולוגיהלפגישת ייעוץ במרפאה השאירי פרטים וניצור איתך קשר:

ניתוחים גינקולוגים

כל פעולה כירורגית הקשורה במערת הרבייה של הנשים מוגדר בניתוח גניקולוגי אותו צריך לבצע רופא מנתח בעל התמחות בתחום הגניקולוגיה. במסגרת הניתוחים הגניקולוגיים מבצעים:

  • ניתוחים להסרת גידולים
  • ניתוחים הקשורים באזור רצפת האגן
  • ניתוחים פלסטיים בנרתיק
  • ניתוחים הקשורים בהיריון

 לפרוסקופיה

לפרוסקופיה היא שיטת ניתוח מתקדמת שמשתמשים בה בניתוחים באזור הבטני ובחלק מהאזורים הקשורים במערכת הרבייה של האישה. בעזרת לפרוסקופיה אפשר לבצע כריתת ציסטה שחלתית, כריתה של החצוצרות, כריתה של הרחם, לטפל בהריון שהתפתח מחוץ לרחם, באנסומטריוזיס ובגידולים של הרחם. הלפרוסקופיה נותנת מענה לטיפולים מגוונים כשהיא כוללת התערבות מינימלית ככל האפשר וחוסכת בזמן החלמה וכאב. את הלפרוסקופיה יבצע הרופא רק אם הוא ימצא שאפשר לבצע אותה במקום לבצע ניתוח.

לפרוסקופיה טיפולית תתבצע במקרים של צורך בכריתת שרירן, במצבים של פוליפים שיש צורך להסירם, הסרה של המחיצה ברחם, של שאריות הריון (לאחר טיפול ראשוני או לאחר הפלות) וכדי לבצע הפרדה של הידבקויות באזורי הרחם ואיברים נוספים.

 

כריתת רחם, שחלות, חצוצרות

כריתה של הרחם, השחלות או החצוצרות אינה פעולה אגבית והיא מתבצעת רק על ידי רופא גניקולוג מומחה בתחום הניתוחי. הכריתה מתבצעת לרוב בעקבות גידולים סרטניים ושיטת הניתוח משתנה בהתאם למצב. כדי לבצע את הניתוח מבצעים כמובן אבחון מקיף, בוחנים את האפשרויות השונות שעומדות לפני המטופלת ולאחר מכן פונים להליך (מובן שישנם מקרים שבהם מתבצע ניתוח חירום ואז התהליך שונה).

 

אבחון וטיפול בבעיות של בריחת ודליפת שתן

נשים רבות סובלות מבריחת שתן או דליפת שתן. שתי התופעות מחמירות עם העלייה בגיל ועם העלייה במספר ההריונות והלידות. כל אישה שסובלת מתופעות אלו יכולה לחוש אי נעימות ולהימנע מפעולות חברתיות שונות. השלב הראשון הוא אבחון של התופעה, מתי היא מחמירה ובהתאם בוחרים את שיטת הטיפול כשהמטרה היא לשפר בצורה משמעותית את התופעה ולהעניק לאישה את איכות החיים שהיא זכאית לה בחזרה.

 

היסטרוסקופיה – צריבה של רירית הרחם

צריבה של רירית הרחם מיועדת לטפל בדימום לא תקין. דימום לא תקין אינו קל לאבחון בשל המחזור החודשי שלא תמיד ניתן לאמוד אותו. מחזור עם דימום ארוך במיוחד או אנמיה יכולים לעורר את החשד לאובדן הדם כשהטיפול נעשה בדרך כלל בהיסטרוסקופיה שהיא צריבה של רירית הרחם.

 

ניתוחים בגישה נרתיקית

ניתוחים בגישה נרתיקית הם ניתוחים של כריתת רחם, כרית שחלות ותיקון של צניחת דפנות הנרתיק. הניתוחים מתבצעים דרך הנרתיק ולא דרך הדופן והם יכולים להתבצע בצורות שונות.

 

ד"ר צוקרמן – מומחה גניקולוגיה
כתובת: בייט שמואל 12, ירושלים, המרכז הרפואי שערי צדק.
טלפון: 054-4899485 , זימון תורים: 02-6555999

 

ד"ר צוקרמן – מומחה גניקולוגיה

לפגישת ייעוץ במרפאה השאירי פרטים וניצור איתך קשר:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני