כללי
הבראת עסקים
3 בפברואר 2021
0

מטבע הדברים, עסקים וארגונים הם גופים דינאמיים, ובשל כך, הם משתנים על ציר הזמן. כמעט בכל גוף עסקי ישנן תקופות שפל ותקופות שיא, העסק עשוי לחוות משברים או להיטלטל בעליות ומורדות לאורך שנות קיומו. בין אם משבר שאליו נקלע העסק הינו תוצאה ישירה של התנהלות בעייתית ובין אם הוא נגרם בשל נסיבות וגורמים חיצוניים-אובייקטיביים שאינם "באשמת" העסק (כדוגמת מגיפת הקורונה, הנותנת את אותותיה בעסקים כיום), על בעליו של העסק מוטלת האחריות לחלצו מהמשבר, להבריא אותו ולהעלות אותו על דרך המלך.

 

 

חילוצם של עסקים מהמשברים העסקיים והפיננסיים בהם הם מצויים, שיקומם והבאתם למסלול פעילות מתפקד ורווחי נחשב לאחד מהתהליכים המעניינים ולא פחות: הגורליים יותר הקיימים כיום בתחום הייעוץ העסקי.

אין ספק שהוא גם אחד מהתהליכים המאתגרים ביותר בתחום, ולכן, ידרוש מכם עבודה בשיתוף פעולה עם יועץ עסקי מוסמך, המתמחה בתחום הבראת עסקים.

 

ד"ר מנשה רוזנפלד | ייעוץ עסקי לעסקים קטנים – ליצירת קשר עם השאירו פרטים:
 

 

מה, בעצם, מתרחש בעסק בעת שהוא משבר עסקי?

בעלים ומנהלים של עסק החווה משבר חמור, חווים לחצים מסוגים ומכיוונים שונים – רובם ככולם מקורם במצב פיננסי בעייתי המשפיע על כל רבדי הפעילות של הגוף העסקי:

– העובדים מתחילים לעזוב (בין אם בשל אווירת "המשבר" השורה על העסק ובין אם בשל פיגורים בתשלום השכר) והפעילות של העסק נפגעת מכך.

– ספקים מציבים תנאי תשלום נוקשים מאלה שהוצבו בעבר (השמועה על קשיים בעסק פושטת כשריפה בשדה קוצים ואף אחד מהספקים לא שש לעבוד מול עסק שעלול שלא לפרוע את התחייבויותיו).

– הלקוחות מתחילים לנטוש (מאותן הסיבות בדיוק) , ובשל העדר פדיון, החובות מתחילים להצטבר.

– במקביל לקשיים הקיימים בגיוס אשראי והבנקים והנושים מתדפקים על הדלתות והופכים את הפעילות העסקית לבלתי אפשרית.

– הליכים משפטיים והליכי הוצל"פ שונים. עבור בעליו או מנהליו של עסק כזה.

במילים אחרות:  העתיד נראה שחור משחור, ואין תקווה רבה באופק הנראה לעין.

גם במצב עניינים כזה, אל תאמר נואש: פנה מיד "לרופא" המומחה בתחום, ייעוץ עסקי מקצועי, אשר יפעיל את מגוון "כלי העבודה" העומדים לרשותו וירתום אותם לטובת שיקומו של העסק והשבתו לפעילות תקינה ורווחית.

 

מה כוללים תהליכי הבראת עסקים?

למעשה, הבראתו של עסק דומה לפעמים לבנייתו מחדש, אלא שהפעם, העניין ייעשה באופן בריא ונכון יותר.

תהליך הבראת עסקים מתמקד באספקטים הפיננסי, השיווק, התפעולי, כולל התייחסות פסיכולוגית הנוגעת להתנהגות הארגונית ואף ייעוץ משפטי הולם.

הצורך בייעוץ משפטי מתאים במצבים כאלה הוא רב, שכן אחד מהרכיבים החשובים בתהליך זה, הוא השגת ה'שקט התעשייתי' בתחום המשפטי, המאפשר את המשך הפעילות של העסק באמצעות הסדרת חובותיו, בכדי למנוע הגעה למצבים בעייתיים למדי כחדלות פירעון ואף פשיטת רגל. פעולה זו תעשה ע"י יועץ משפטי מומחה, בהנחיית ובפיקוח היועץ העסקי.

 

מה תפקידו של ייעוץ עסקי בתהליך הבראת העסק?

תחילתו של התהליך באפיון העסק ומיפויו ואיתור הנקודות הבעייתיות שבו, בין אם הן דורשות טיפול נקודתי מיידי ובין אם הן עתידות להיות מטופלות במהלך זמן ההבראה.

לאחר מכן, תגובש תוכנית עסקית מפורטת, תוך התייחסות ליעדים באספקטים השונים והדרכים בהן צריך לנקוט העסק במטרה להשגתם.

לאור השינויים ו'התקלות' העסק יעבור מיצוב מחדש בכל ההיבטים האפשריים כגון: כוח אדם (תוך הקפדה על חיתוך בשכבות ה"שומן" ושימור העובדים החיוניים לו), האסטרטגיות הפיננסיות, העסקיות, השיווקיות והניהוליות תיבחנה מחדש בקפידה דרך משקפיים מקצועיות.

במקרים מסוימים יבוצע גיוס אשראי לטובת המשך פעילות העסק, או שתיבחן האופציה להכנסת שותף אסטרטגי לעסק, הכל על פי נתוניו הפרטניים של העסק המשתקם.

יועץ עסקי מנוסה ומהימן לא רק יתווה את תוכנית ההבראה, אלא אף ילווה אתכם לאורך כל הדרך, תוך שהוא מייעץ ומכוון אתכם לדרכי הפעולה הנכונות ביותר, עד לשיקומו המלא של העסק האמור.

 

הכותב הינו ד"ר במנהל עסקים ובעל תואר בינ"ל CMC כיועץ ניהולי.

לד"ר מנשה רוזנפלד ניסיון למעלה מ-40 שנים בליווי עסקים בשלבים ובתהליכים השונים, לרבות הבראת עסקים. מכיוון שכך, הוא מצויד בהיכרות מעמיקה עם המשק הישראלי ובארגז כלים שפיתח במהלך שנות עיסוקו בתחום, והם המאפשרים לו לסייע לכל סוג עסק בכל גודל ובכל מצב.

ד"ר מנשה רוזנפלד
טלפון: 054-5484444