רפואה
קולונסקופיה וירטואלית
1 ביוני 2021
0

קולונסקופיה היא בדיקה רפואית לבדיקת תפקודה של מערכת העיכול. בדיקה זו נחשבת לפולשנית מכיוון שבמהלכה מוחדר צינור עם מצלמה למעי דרך פי הטבעת. הבדיקה מצריכה אשפוז יום, צום, שתייה מרובה של חומרים מרוקנים וכן לעיתים שימוש בחוקן או נטילה של תרופה משלשלת. כתוצאה מכך חל איסור על המטופל לנהוג כמה שעות לאחר הבדיקה.

סרטן המעי הגס נחשב לשני בשכיחותו, הן אצל נשים והן אצל גברים. סרטן זה לרוב נובע מפוליפ (גידול שפיר) בדופן המעי שמשנה עם הזמן את אופיו והופך לממאיר. גילוי מוקדם של פוליפ זה מאפשר את הסרתו לפני שהוא הופך לסרטני. אחת הדרכים היעילות לעשות זאת היא באמצעות קולונסקופיה.

ד"ר יוסף אקשטיין | מומחה לרדיולוגיה אבחנתית
ליצירת קשר עם השאירו פרטים: 
 

כדי להתגבר על מכשולים אלו פותחה בדיקה טומוגרפיה ממוחשבת שנקראת גם קולונסקופיה וירטואלית. במהלך בדיקה זו נעשית סקירה טומוגרפית (סי.טי) של הבטן במטרה לאתר פוליפים, כך שמתקבלת סימולציה ממוחשבת תלת-מימדית.

72 שעות לפני הבדיקה המטופל נדרש לאכול לפי דיאטה מיוחדת וליטול חומר משלשל. הבדיקה עצמה אורכת 10 דקות שמהלכן מוחדרת צינורית דקה (קטטר) לפי הטבעת, בעיקר כדי לנפח את חלל המעי באוויר – מה שמאפשר סריקה של הבטן באמצעות מכשיר הסי.טי.

יתרונות

  1. בדיקה זו הוכחה כיעילה (90% הצלחה) באיתור פוליפים בגודל של 1 ס"מ לפחות – פוליפים שעל פי הניסיון הרפואי הם אלו שסיכוייהם להפוך לממאירים הם הגבוהים ביותר.
  2. בניגוד לבדיקת קולונוסקופיה רגילה – הבדיקה אינה כרוכה בטשטוש/כאב והמטופל יכול לחזור מיד עם תום הפעולה לשגרת חייו הרגילה. עם זאת, כדי שלא לקחת סיכונים מיותרים מומלץ להישאר להשגחה של 20 דקות.
  3. הבדיקה מאפשרת גם בדיקה של איברים סמוכים כמו הכליות ואבי העורקים.
  4. הבדיקה מתאימה גם לאנשים שאינם יכולים לעבור קולונסקופיה רגילה, למשל בשל מחלות רקע, כריתה של המעי הגס, קשיים טכניים ועוד.

 

חסרונות

  1. בניגוד לבדיקה הקודמת בקולונסקופיה וירטואלית אין אפשרות לקחת דגימה מדופן המעי (ביופסיה) ולכרות פוליפים. לכן, במידה ונמצא פוליפ כלשהו במהלך הבדיקה – יש לחזור על הפעולה באמצעות קולונוסקופיה רגילה.
  2. הבדיקה נחשבת יעילה פחות בזיהוי פוליפים קטנים (בגודל של 6-9 מ"מ)

 

ד"ר יוסף אקשטיין – מומחה לרדיולוגיה אבחנתית
ליצירת קשר: 052-2455120
http://www.drekstein.co.il/