פסיכולוגיה
טיפול וייעוץ פסיכולוגי לגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים
25 במאי 2015
0

פסיכולוגיה קלינית היא תת תחום בפסיכולוגיה והיא עוסקת במתן פתרון לבעיות שונות בתחום הנפש. הגעה לטיפול פסיכולוגי מתאימה לילדים, נוער ומבוגרים אשר מרגישים שהם מוכנים, רוצים או צריכים לעבור התקדמות בחייהם. דרך הפסיכולוגיה הקלינית ניתן לבצע הערכה ואבחון פסיכולוגיים וניתן לבצע טיפול פסיכולוגי. פנינו אל ד"ר אלנה צרבקוף, פסיכולוגית קלינית מומחית ושמענו ממנה על שיטות הטיפול הקיימות.

טיפול וייעוץ פסיכולוגי לגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים
טיפול וייעוץ פסיכולוגי לגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים

את האבחון והטיפול מבצע פסיכולוג (או פסיכולוגית) בעל הכשרה מתאימה בתחום, תואר ראשון ושני וניסיון בביצוע אבחונים שונים. אחד התחומים החשובים של הפסיכולוגיה הקלינית הוא ביצוע של הערכה פסיכולוגית כשזו מתבצעת במספר תחומים:

  • מבחני אינטיליגנציה – מבחנים אלו מיועדים לבדוק את היכולות הקוגניטיביות של הנבחן כשאת ההשוואה עושים לנורמה ובודקים האם יש לו יכולות מעל לנורמה או תחתה. במבחנים אלה בודקים את כלל התפקודים בהתאם לסוג המבחן וגיל הנבדק כשבין הבדיקות בוחנים את יכולות הזיכרון, יכולת מילולית, טווחי הקשב, תפיסה חזותית ועוד. כאשר המבחנים מתבצעים בגיל הגן או בית הספר ניתן להשתמש בהם גם לצורך הקלות בלימודים או קבלת עזרה במידת הצורך.
  • מבחנים נוירופסיכולוגיים – מבחנים אלו נועדו לקבל מידע אודות השפעה של פגיעה או פציעה שמקורם במחלות או חבלות אשר עשויות להשפיע על התפקודים הנוירולוגיים השונים. לעתים עושים שימוש במבחנים אלו עבור מחקר וקבוצות ניסוי.
  • מבחני אישיות – מבחנים אלו מאפשרים לתאר דפוסים של התנהגות, של מחשבות ושל רגשות. המבחנים חושפים את הצד הפסיכולוגי הלא מודע של הנבדק.
  • תצפיות – התצפיות הקליניות מאפשרות לקבל מידע על האדם דרך צפיה והסתכלות על מעשיו והתנהגותו. בתצפית בוחנים את התנהגות האדם, הזיכרון שלו, יכולותיו התקשורתיות ובדיקת מצבו הנפשי.

ד"ר אלנה צ'רבקוף – פסיכולוגית קלינית מומחיתטיפול וייעוץ פסיכולוגי לגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים, השאירו פרטים:  

פסיכולוגית קלינית לילדים ומבוגרים

פסיכולוגית קלינית יכולה לבצע אבחון וטיפול בילדים, נוער ומבוגרים כאשר על הפסיכולוגית להיות עם מומחיות בתחום לו נדרש האבחון והטיפול. במידה ואתם זקוקים לביצוע אבחון או טיפול פסיכולוגי עליכם להגדיר את הצורך שלכם כמה שניתן כאשר במידה ואינכם יודעים איזה טיפול אתם צריכים או איזו בחינה, תוכלו לבצע התייעצות מוקדמת עם הפסיכולוגית אליה תלכו. ההתייעצות חשובה מאד לפריצת הדרך וחשוב שתדעו כי אנשים רבים מבצעים התייעצות עם פסיכולוגית קלינית כשהם חשים שהם צריכים עזרה, אך לא יודעים מהי אותה עזרה שהם צריכים.


טיפול וייעוץ פסיכולוגי לגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים

טיפול וייעוץ פסיכולוגי נעשים בכל גיל; בגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים. שיטות הטיפול בהם משתמשים משתנות בהתאם לגיל המטופל ובהתאם לצרכים שלו. ישנם ילדים בגיל הרך וילדים אשר זקוקים לאבחונים שונים לבחינת הטיפול וכאן פסיכולוגית קלינית היא הכתובת. ילדים, נערים ומבוגרים אשר עברו טראומות או שרוצים לעבור פריצת דרך בחייהם יוכלו להסתייע בפסיכולוגית אשר תשתמש באבחון ושיטות טיפול שהיא רואה לנכון כמתאימות ביותר למטופל עצמו.

שיטות טיפול

שיטות הטיפול אשר עומדות לרשות הפסיכולוגית הקלינית הן מגוונות מאד וניתן לחלק אותן לחמש קבוצות מרכזיות; משפחתית, התנהגות קוגניטיבית, הומניסטית, פסיכודינאמית ומערכתית. הבחירה באיזו שיטה להשתמש תלויה במטפלת אליה מגיעים כשהיא מבצעת התאמה בין כל מטופל לטיפול הנכון ביותר עבורו. הפסיכולוגית צריכה להיות בעלת רישיון מיוחד אשר מאפשר לה לעבוד בתחום ובעלת רישיון מטעם משרד הבריאות לעבוד כפסיכולוגית קלינית.

במידה ואתם מגיעים לפסיכולוגית עליכם להיות רגועים ובטוחים שהיא תבצע נכון את האבחון הראשוני ותבחר בשיטת הטיפול הנכונה לכם כך שאתם לא צריכים להכיר את כל שיטות הטיפול הקיימות אלא רק להגיע לפסיכולוגית בעלת ניסיון רב שתוכל לסייע לכם בצורה הטובה ביותר.

בחירת פסיכולוגית קלינית עבורכם או עבור ילדכם

פסיכולוגית קלינית היא בעלת מקצוע אשר הוכשרה לטפל בפסיכולוגיה ומחזיקה ברישיון מטעם משרד הבריאות אשר מאשר לה לעבוד בתחום. על אף שישנן פסיכולוגיות רבות אשר עונות על הגדרה זו, כאשר אתם באים לבחון איזו פסיכולוגית מתאימה לכם חשוב שתסתכלו על הפרטים הבאים:

  • המלצות – לפני בחירת פסיכולוגית קלינית כדאי מאד לחפש אחר המלצות. את ההמלצות ניתן למצוא בסביבה המקצועית ולעתים אצל אנשי חינוך.
  • ניסיון – בשיחה עם הפסיכולוגית ניתן לשאול אותה אודות הניסיון שלה עם מקרים אשר דומים למקרה שלכם.
  • שיחה ראשונית – בשיחה הראשונית עם הפסיכולוגית (בטלפון) תוכלו לברר את כל הפרטים הנדרשים לכם ולהתרשם מהפסיכולוגית וכן מהניסיון שלה לאחר שתחלקו את הבעיות והשאלות שיש לכם.

באדיבות ד"ר אלנה צ'רבקוף – פסיכולוגית קלינית מומחית
טלפון: 050-5332824

ד"ר אלנה צ'רבקוף – פסיכולוגית קלינית מומחית

טיפול וייעוץ פסיכולוגי לגיל הרך, ילדים, נוער ומבוגרים:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני