כירורגיה כללית
ניתוח קיצור קיבה : מה חשוב לדעת!
17 במאי 2015
0

קיצור קיבה הוא הליך רפואי ניתוחי אשר מתאים לאנשים אשר סובלים ממשקל עודף חולני. משקל עודף מפריע לחיי היום יום מבחינת תפקוד, אך לא רק, הוא מהווה סכנה בריאותית אמיתית. הסכנות הבריאותיות הנלוות למשקל עודף חולני הן הגברת הסיכון לחלות במחלות לב, סיכון להגיע ליתר לחץ דם, הגברה של פגיעות אורתופדיות ואף הגדלת הסיכון לחלות בסרטן וסוכרת. פנינו אל פרופסור איתן אריה, מומחה לניתוחי קיבה ושמענו ממנו על התהליך ולמי הוא מיועד.

אלפי ישראלים מבקשים בכל שנה לעבור ניתוח לקיצור קיבה. מה הקרטריונים ולמי מתאים?
אלפי ישראלים מבקשים בכל שנה לעבור ניתוח לקיצור קיבה. מה הקרטריונים ולמי מתאים?

ניתוח קיצור קיבה הוא הליך כירורגי שדורש הכנה מוקדמת (כלומר לא מבצעים אותו ללא תכנון מראש). ההכנה המוקדמת כוללת בדיקות כמו בדיקות הורמונליות, צילומי חזה, אולטרסאונד ועוד. כמו כן מבצעים הערכה פסיכיאטרית והערכה תזונתית לכל מי שמועמד לעבור את הניתוח. ישנן שיטות שונות ואמצעים לבצע את הניתוח וההערכות השונות המוקדמות יקבעו באיזו שיטה לבצע את ההליך.

הניתוח עצמו מקצר את הקיבה באמצעים שונים ולמעשה מגביל את היכולת של המנותח לאכול כמו בעבר. כלומר, לאחר הניתוח המנותח יאכל באופן טבעי פחות מבעבר כיוון שהוא ירגיש שבע בהמרה. כמובן, יש לשנות את התפיסה ואת סגנון החיים לאחר הניתוח והכן מומלץ לשלב פעילות גופנית שמסייעת להגיע לתוצאות ניתוח טובות ולאמץ אורח חיים בריא.

את הניתוח מבצעים תחת הרדמה מלאה ולאחריו יש לצפות להליך התאוששות. הליך ההתאוששות נעשה חלקו במחלקה ובחלקו בבית כשהמנותח זקוק לשבוע – שבועיים עד לחזרה מלאה לשגרה. מעבר לכך, בחודש הראשון לאחר הניתוח יש להקפיד על תזונה נוזלית/ דייסתית ולאחר מכן לשמוע להנחיות התזונאית לרבות נטילת ויטמינים מומלצים ושימת דגש על אכילה איטית ומסודרת. כחודש לאחר הניתוח אפשר להתחיל לאכול באופן רגיל, אך פחות. בחודש הראשון לאחר ביצוע הניתוח אפשר לצפות לירידה של 15-5 ק"ג ולאחר מכן אפשר לצפות לירידה של 1-0.5 ק"ג בשבוע.

פרופסור אריה איתן – מומחה בכירורגיה כירורגיה אונקולוגית וכלליתניתוחי קיצור קיבה וכירורגיה אונקולוגית – ליצירת קשר עם פרופסור אריה איתן, השאירו פרטים:  

השמנת יתר

השמנת יתר היא המגיפה של העולם המודרני. היא מעמידה את הסובלים ממנה בפני סכנות בריאותיות וכמו כן מול דימוי גוף ירוד חוסר תפקוד תקין. רבים אשר סובלים ממשקל עודף מנסים לעבור דיאטות רבות כאשר חלק מצליחים בתהליך, חלק מצליחים בהתחלה אך חוזרים למשקל הראשוני (או יותר מכך) וחלק פשוט מיואשים מהמצב.

אחד הפתרונות לטיפול בהשמנת יתר הוא ניתוח קיצור קיבה כאשר ניתוח זה מתבצע רק לאחר ביצוע התייעצות עם הרופא המטפל. על הרופא להפנות את המנותח לעתיד לכל הבדיקות המתבקשות וכן להסביר לו את כל המשמעויות של ההליך הרפואי והתהליך שמחכה לו אחריו.


מועמדים מתאימים לניתוחי קיצור קיבה

ניתוח קיצור קיבה מתאים לאנשים בעלי עודף משקל חולני. כדי לדעת מהו עודף משקל חולני אפשר לבצע חישוב של BMI כשבעלי תוצאה של 40 ומעלה מוגדרים באופן אוטומטי כמועמדים מתאימים לניתוח. חישוב BMI נעשה באופן פשוט על פי נוסחה של משקל הגוף לחלק לגובה (בס"מ) בריבוע. התוצאה היא מספר שיכול להצביע אם משקלו של האדם תקין או לא.

אנשים בעלי משקל תקין לא זקוקים לניתוח קיצור קיבה, גם אם הם מרגישים שהם שוקלים יותר מדי. עם זאת, עבור אנשים בעלי משקל עודף שמזיק להם, הם מועמדים מתאימים. חשוב להבין כי מטרת הניתוח היא לסייע לאנשים להשיל את משקלם ולהפסיק להיות בסיכון בריאותי.

לאחרונה יותר ויותר אנשים בוחרים לעבור את ניתוח קיצור הקיבה כיוון שהם מבינים שהם לא מצליחים לרזות וכי הניתוח יכול להרחיק אותם ממחלות רבות וסכנות אשר עלולות להשפיע על חייהם. התוצאות של ניתוח קיצור הקיבה הן ירידה במשקל כאשר רוב האנשים עוצרים במשקל התקין שלהם (מדובר בתהליך), מה שמאפשר להם לחיות טוב יותר ובביטחון.

באדיבות פרופסור איתן אריה – כירורגיה אונקולוגית וכללית
טלפון: 04-7887551, 04-8255933

 

פרופסור אריה איתן – מומחה בכירורגיה כירורגיה אונקולוגית וכללית

ניתוחי קיצור קיבה וכירורגיה אונקולוגית – ליצירת קשר עם פרופסור אריה איתן:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני