כירורגיה כללית
מערכת העיכול : למה לסבול אם אפשר גם אחרת
5 ביולי 2015
0

מערכת העיכול היא המערכת אשר אחראית לקחת את המזון שנכנס לגופנו, לפרק אותו ולהחליט איזה חלק שלו ייספג בגוף ואיזה יצא כפסולת. מערכת העיכול עושה שתי פעולות מרכזיות; היא קובעת מה ישאר בגוף ומה יצא החוצה (או ימשיך לשלב הבא) והיא אחראית על ספיגת החומרים השונים כמו המינרלים הוויטמינים. כאשר חלק במערכת אינו עובד כהלכה התוצאות מורגשות או אפילו נראות לעין, אך אף על פי שהאדם יכול להרגיש לא טוב, כדי להבין היכן ממוקמת הבעיה יש להגיע אל רופא מומחה בתחום. פנינו אל ד"ר אילן וסרמן מומחה בכירורגיה כללית ושמענו ממנו על דרכי הטיפול הקיימים.

סובלים מכאבים? אפשר גם אחרת!

מערכת העיכול מורכבת ממספר איברים והם הפה, הלוע, ושט, קיבה, תריסריון, המעי הדק, המעי הגס ופי הטבעת. כל אחד מאיברי המערכת חשוב מאד לקיום תקין של האדם. כל איבר במערכת העיכול צריך לעבוד באופן תקין כדי שהגוף יהיה במיטבו וכדי לשמור על בריאות האדם.

פרוקטולוגיה – טיפול בטחורים ופיסורה

הפרקטולוגיה היא תחום ברפואה אשר עוסקת במחלות של המעי הגס, מחלות של הרקטום ושל פי הטבעת. הפרוקטולוג מטפל במקרים שונים אשר קשורים במערכות אלה ובין היתר תפקידו לטפל בתחורים ובפיסורה.

טחורים – טחורים הם גידולים פתולוגיים אשר גורמים ליציאה של הוריד מפי הטבעת, מה שמביא לדימומים ולכאב. הטיפול בטחורים מתבצע לפי החומרה של המצב שלהם ולכן חשוב קודם כול לבצע אבחון ורק לאחר מכן לבחון את הטיפול כאשר היום לרשות הפרוקטולוג עומדים כלים כמו שימוש בלייזר או קשירה של הטחורים.

פיסורה – פיסורה היא פצע או סדק באזור פי הטבעת. היווצרות הפיסורה יכולה להיגרם מסיבות שונות כאשר היא נפוצה יותר אצל נשים בהריון ולאחר לידה (כלומר בשכיחות גבוהה יותר אך כל אחד יכול לחוות פיסורה). הפיסורה גורמת קודם כול לכאב כאשר את הבדיקה מבצעים באופן ויזואלי ללא מכשירים מיוחדים. לרוב, תטופל הפיסורה דרך משחות, ישיבה במים חמימים ולעתים חומרים משלשלים ומונעי עצירות ולא דרך ניתוח.

לפני ניתוח או הליך רפואי שקשור במעי הגס, הרקטום או פי הטבעת ולפני ביצוע פרוצדורה לטיפול בתחורים ופיסורה, ההתייעצות תהיה מול פרוקטולוג. הפרוקטולוג יוכל בשלב הראשון להעריך את חומרת המצב של המערכת בה יש לטפל, לקבוע את אופן הטיפול ולבצע ניתוח אם יש צורך בכך.

ד"ר אילן וסרמן – טיפול בטחורים ופיסוריה, ניתוחי כיס מרה והמעי הגססובלים מטחורים או פיסורה? כאבים בבטן תחתונה? לקבלת מידע ודרכי הטיפול השאירו פרטים:  

ניתוחי כיס מרה

כיס המרה הוא איבר קטן אשר נמצא בצמוד לכבד והוא אחראי לספוג מים ומלחים ולהפריש יוני מימן וגליקופרוטינים שמאפשרים לגוף לפרק שומנים, קפאין וכלורופיל. כיס המרה מסייע לגוף להתמודד עם החומציות של הקיבה כאשר החומרים שהוא מפריש מקלים על המעי לקלוט את המזון המעובד. לכיס המרה יש תפקיד חשוב במערכת העיכול ועם זאת גם הוא לפעמים יכול לצאת מאיזון ואז ייווצרו אבנים בכיס המרה.

האבנים נוצרים מסיבות שונות וכשהן מופיעות האדם חווה כאב חזק באזור. בנוסף לכך, היווצרות של אבנים יכולה להוביל לסיבוכים שונים ולכן אם מזהים שזה המצב מבצעים ניתוח להסרת כיס המרה. ניתוחי כיס מרה מבוצעים רק כשהאבנים מסכנות את האדם וגורמות לכאב שקשה מאד להתמודד איתו. הניתוח יתבצע לאחר אבחון מעמיק ולאחר שהרופא הגיע למסקנה כי זהו הפתרון הטוב ביותר למטופל.

ניתוחי מעי גס

המעי הגס הוא חלק ממערכת העיכול והוא מורכב מהכרכשת ומהחלחולת. האורך של המעי הגס הוא כמטר וחצי והוא מקבל אליו את המזון מהקיבה לאחר שעבר עיבוד. התפקיד של המעי (הגס והדק) הוא לספוג ולספוח את הנוזלים אשר מגיעים אליו וכך להזין את הגוף ולקלוט מינרלים וויטמינים. תפקוד המעי משפיע על בריאות האדם ולכן כשמגלים שהוא אינו מתפקד כראוי אפשר לבחור לבצע ניתוח מעי גס. אף רופא לא ממהר לבצע ניתוח במעי והוא ימליץ על ניתוח במקרים הבאים:

  • גידולים – הגידולים יכולים להיות ממאירים או לא ממאירים שנראה שעלולים להתפתח לממאירים.
  • מחלות – מחלות של המעי הגס יכולות להיות מחלות דלקתיות ואז במקרה שהפתרון היחידי הוא ניתוח יבצעו אותו.
  • מצבי חירום – במצבי חירום יבצעו ניתוחים כשאלו יכולים להיות בעקבות פגיעה מטראומה (כמו לאחר תאונה), בשל חסימת מעיים או הינקבות של המעי.

הניתוחים יכולים להתבצע דרך לפרוסקופיה (שיטה שדורשת חתך קטן בלבד) או בשיטה פתוחה כשמבצעים חתך בבטן. כיוון שניתוחים אלו הם רגישים מאד יש לבחור רופא מומחה בתחום ובעל ניסיון שיכול גם לתת ייעוץ וגם לנתח בפועל.

מומחה בכירורגיה כללי

כירורגיה היא תחום ברפואה אשר עוסקת בהבראה של מחלות, טיפול בפציעות ובניתוחים. הכירורגיה היא ניתוח כאשר היום אנחנו יכולים לראות שישנן דרכים שונות לבצע ניתוחים. ישנם ניתוחים שהם ניתוחים פתוחים שהחתך בהם גדול מאד וישנם ניתוחי לפרוסקופיה אשר משמעותם שמבצעים חתך מינימלי דרכו מעבירים כלים שונים כמו מצלמה וכלי ניתוח.

האופן שבו מבצעים את הניתוחים השונים משתנה בין מחלה אחת לאחרת, בין מערכות הגוף השונות ומובן שהוא משתנה בין אדם לאדם ובין רופא לרופא. כיוון שכל אדם הוא יחיד ומיוחד, גם המחלה שלו יכולה להיות מיוחדת ולכן אי אפשר להגיד שכל ניתוח דומה לאחר.

 

ד"ר אילן וסרמן – מומחה לכירורגיה כללית | טלפון: 050-5296159

 

ד"ר אילן וסרמן – טיפול בטחורים ופיסוריה, ניתוחי כיס מרה והמעי הגס

סובלים מטחורים או פיסורה? כאבים בבטן תחתונה? לקבלת מידע ודרכי הטיפול השאירו פרטים:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני