כללי
ליקויי בניה, עד כמה זה נפוץ ומה אפשר לעשות
8 במרץ 2021
0

אם היה אפשר לבנות בית עם פיקוח צמוד של מהנדס עשרים וארבע שעות ביממה, היינו אומרים שזהו עולם מושלם. בעזרת מהנדס שנמצא באתר בכל רגע ורגע, היה אפשר להפחית ואפילו להעלים את ליקויי הבניה השונים. אבל בהרבה פרויקטים, נוכחות של מהנדס או פרויקטור בשטח נחשבת לנדירה, זה לא מעשי ובדרך כלל המציאות שונה מכך מאוד. הרצון לבנות מהר, לחסוך בעלויות ולקצץ בהוצאות הביא למצב שבו ליקויי בנויה הפכו לתופעה מאוד נפוצה.

 

 

 

מה שאפשר לעשות על מנת להתמודד עם התופעה זה להיעזר במומחה לאיתור ליקויי בניה. מודי אדלר, מהנדס אזרחי בעל 45 שנות ניסיון מכיר את הנושא מכל הכיוונים. ואלה הדברים החשובים שכדאי שתביאו בחשבון.

 

מודי אדלר | הנדסה ובניין – ליצירת קשר עם השאירו פרטים:
 

 

הקשר בין בדק בית לאחריות הקבלן

לא כולם מודעים לכך שברכישה של בית חדש, לקבלן יש חובות מסוימות כלפי הרוכש. כלומר, גם לאחר מסירת המפתח ואפילו לאחר תקופה מסוימת, אם מתברר שישנם ליקויים, הקבלן אמור לתקן או לכל הפחות להשתתף בעלויות התיקון. בעולם מושלם, רוכש של דירה שידווח על ליקוי מסוים יקבל תגובה מהירה וטובה. אבל בדרך כלל, יהיו אי הסכמות בין הקבלן לרוכשים, לגבי סוג הנזק, סוג הליקוי ומהות התיקונים. אין זה עניין של מה בכך להעריך את עלויות התיקון הנדרשות. גם בכך עוסק מומחה, מהנדס אזרחי שמתמחה בבדק בית. בשנים האחרונות הרבה מאוד רוכשי דירות מקבלן גילו כי הדרך הנכונה היא להקדים ולבצע בדיקה מקצועית וקבלת חוות דעת עם חותמת של איש מקצוע. חוות הדעת תפרט בצורה מלאה ומקיפה מי ביצע את הבדיקה, אילו ליקויים נמצאו, מה צריך לתקן. לעיתים גם תהיה הערכה של עלות כספית נדרשת לצורך ביצוע התיקונים.

 

בוררות של ליקויי בניה

מוכרי דירות או קבלנים שמולם מוצג דוח מפורט של מהנדס יהיו חייבים לתת את המענה הראוי. באמצעות דוח מקצועי, ניתן אף להיעזר בבית המשפט, אם הגורם האחראי מסרב לפצות או לתקן את הליקויים. כאשר עלות דירה או בית נאמדות בסכומי עתק, לא קשה להבין שלפעמים תיקון ליקויים יהיה מהלך יקר ביותר. במידה וקיימת אי הסכמה על אופי הליקוי והתיקון או הפיצוי המתבקשים, ניתן להיעזר במהנדס אזרחי בעל ניסיון בחוות דעת וכן ניסיון בבוררות.

במהלך הבוררות אפשר להגיע לפשרה שחוסכת לכל הצדדים אי נוחות, עימותים, תביעות משפטיות ועוגמת נפש. הבוררות יכולה לגשר עבור הצדדים בצורה שבה כולם מפיקים תועלת והטיפול בתקלות יתקדם הכי מהר והכי טוב בתנאי המציאות שבשטח. עומדים לקנות דירה או שכבר קניתם דירה? עברתם דירה? תמ"א 38 או כל פרויקט אחר בנדל"ן? על מנת לוודא כי המבנה חף מליקויים או כדי לקבל את רשימת הליקויים המקיפה, חשוב לפנות אך ורק לאיש מקצועי מנוסה ואחראי. אל תסתפקו בפחות מאשר מהנדס מוסמך, עתיר ניסיון, הגשת חוות דעת מפורטות, ביצוע מגוון סוגי בדיקות וליווי גם בתהליכי בוררות.

 

מודי אדלר – מהנדס בניין
בדק בית, ליקויי בניה, ביקורת מבנים
אתר: https://ingadler.co.il/
072-395-2619