כללי
כיצד מטפלים בוורידים בולטים?
25 ביולי 2019
0

דליות ברגליים הן אמנם בעיה אסתטית אבל יש להן בסיס רפואי. דליות אלו נגרמות כאשר השסתומים בוורידי הרגליים נסתמים ונוצרת אי ספקה וורידית כרונית ברגליים. אי ספיקה זו גורמת לשסתומים בוורידי הרגליים להיהרס, כך שבמקום שהדם יזרום לכיוון של הלב הוא זורם בחזרה לוורידים.

dl

כתוצאה מאי ספיקה זו וורידי הרגליים מתרחבים והדם למעשה לא זורם – מה שיכול ליצור קרישי דם בוורידים ולפקקת וורידים שנקראת בלשון העם "דליות ברגליים". מלבד הבעיה האסתטית של שינוי בצבע ובמרקם הרגל דליות ברגליים יכולות לגרום גם לכאבים, לנפיחות, לאדמומיות, לגרד ולתופעות נוספות.

אמנם לדליות ברגליים יש הסבר גנטי אבל למעשה כולנו יכולים לסבול ממנה, בעיקר נשים, אנשים בעלי עודף משקל, כאלו שאינם מבצעים פעילות גופנית ואנשים שעיסוקם מצריך מהם לשבת או לעמוד שעות רבות: נהגים, מורים, אנשי צוות רפואי ועוד.

ד"ר מנביץ | מומחה בכירורגיה כללית וכירורגיית כלי דםליצירת קשר עם השאירו פרטים:

 

הטיפולים הקיימים בדליות ברגליים

אבחון רפואי של דליות ברגליים נעשה ע"י רופא כירורג שמתמחה במחלות כלי דם. לרוב אבחון זה יכלול בדיקת דופלקס – בדיקת וורידי הרגליים באמצעות אולטרה-סאונד שאינה כואבת, אינה פולשנית ואינה כוללת חשיפה לקרינה כלשהי. האבחון הוא זה שמאפשר לרופא לקבוע את אופן הטיפול בדליות הרגליים מבין האפשרויות הקיימות:

טיפולים אסתטיים – מתחלק ל2 – טיפול בלייזר המתקדם ביותר בישראל, טיפול שאינו פולשני וללא זריקות או טיפול בהזרקות קצף לנימים. בשני המקרים הטיפולים נעשים בהפרש של מס' שבועות זה מזה ואת התוצאות ניתן לראות תוך מס' שבועות. טיפולים אלו נעשים בהפרשים של מספר שבועות זה מזה ומומלץ לבצע אותם בחורף. את התוצאות של טפולים אלו ניתן לראות תוך מספר חודשים, אך ברוב המקרים המטופל ייאלץ לגרוב גרב אלסטית.

טיפולים רפואיים בגלי לייזר וגלי רדיו – טיפולים אלו נמשכים 30 דק' בהרדמה מקומית וטשטוש קל, במקום מתאימים לחודשי הקיץ יש לכתוב נעשים רק במהלך חודשי הקיץ . ההתאמה לטיפול נקבעת בהתאם לתוצאות הדופלר של המטופל. לאחריהם המטופל נדרש לגרוב גרב אלסטית, לבצע הליכות ולהימנע מפעילות מאומצת או טיסה ארוכה למשך 3 שבועות.

טיפול הטרשת קצף – טיפול זה נעשה בהנחיית אולטראסאונד, כשההתאמה לטיפול נקבעת בהתאם לתוצאות הדופלר ולסוג המחלה הורידית של המטופל. טיפול זה נעשה לרוב במהלך החודשים הקרים יותר, כדי להמנע מתופעות לוואי של היפר פגמנטציה.

החידוש בטיפול ונסיל

טיפול בונסיל עושה שימוש בדבק ביולוגי סינתטי בשם ציאנואקלירט ומצריך הרדמה מקומית בלבד. במהלך הטיפול שנעשה בהנחיית אולטרה-סאונד מוחדרת צינורית דקה לווריד שדרכה מוזרק הדבק – מה שגורם לדופן הוורידים להידבק ולהיסגר לצמיתות. הדבק הסינתטי אמנם נשאר בתוך הרגל כל החיים, אבל הוא אינו מהווה סכנה לבריאות.

טיפול בונסיל – יתרונות – הטיפול נעשה בהרדמה מקומית בלבד, אין צורך בשימוש בגרב אלסטית והמטופל חוזר לשגרת יומו באופן מיידי. טיפול זה מתאים במיוחד לעונות החמות שבהן גריבת הגרב האלסטית פחות נעימה.

 למעשה, שיטה זו משלבת בהצלחה את השיטות הקיימות, נחשבת לפשוטה, נמשכת כחצי שעה בלבד, מבטיחה החלמה מהירה של המטופל ולא פחות חשוב – מתהדרת ב-95% אחוזי הצלחה.

סוד ההצלחה בטיפול מוצלח בוורידי הרגליים הוא התאמת הטיפול הנכון ביותר למטופל. חשוב לזכור שאין טיפול שהוא הטוב ביותר אלא הטיפול הטוב ביותר למטופל הספציפי.

 

ד"ר מנביץ איגור – מומחה בכירורגיה כללית וכירורגיית כלי דם
ליצירת קשר: 052-9170552
https://www.igor-manevych.co.il/