כללי
בוהן קלובה (הלוקס ואלגוס) וטיפול בשיטה פולשנית זעירה
6 ביוני 2016
0

המונח "בוהן קלובה", הידוע גם בכינוי הרפואי המקובל הלוקס ואלגוס מציין עיוות באזור כף הרגל – בסביבת האצבעות. למרות שמקובל לראות את הבעיה כנטייה של הבוהן, בקרב מטופלים רבים מדובר למעשה בתופעה נרחבת יותר, שכוללת גם עיוותים בעצמות המסרק וכן עיוותים מבניים באצבעות נוספות. פנינו לד"ר גיא פרידמן, מומחה לניתוחי הלוקס ואלגוס ושמענו ממנו עוד על מהות הבעיה וכמובן, גם אודות הטיפול הקיים לבוהן קלובה.

להפסיק את ההחמרה

תופעת הבוהן הקלובה מציינת בעיה גנטית, שללא טיפול מתאים – כירורגי, הולכת ומחמירה. בין המטופלים השונים יש המציינים עם הזמן החמרה בכאבים כמו גם בעיה אסתטית, כך שברור מדוע קיים הרצון לפנות לפתרון ניתוחי. למרבה המזל, קיים כיום טיפול מתקדם, המבוסס על שיטה שנקראת פולשנית זעירה ואשר מביא לפתרון טוב ואיכותי. לאחר הטיפול כבר לא סובלים מאי נוחות באצבעות ומתחושה של לחץ ושפשוף. לאחר הטיפול נמנעת החמרה של העיוות, כבר לא סובלים מכאבים קשים וגם הסיכוי לעיוותים מבניים נוספים ולפגיעה נוספת בעצמות יורד באופן דרסטי. תוך כדי כך, פותרים כמובן גם את העניין האסתטי.

ד"ר גיא פרידמן – מומחה בכירורגיה אורטופדית פגיעות ספורט קרסול וכף רגלסובלים מכאבים בכף הרגל? פציעות ספורט? דלקות חוזרות? השאירו פרטים וצוות המרפאה יחזור אליכם:

אפשר להפסיק לסבול

בשנים האחרונות, מסביר ד"ר פרידמן, תחום ניתוחי הקרסול וכף הרגל תפס תאוצה בישראל ובעולם. עובדה זו מבוססת על כמה גורמים. ראשית, המטופלים מבינים שלא חייבים ללמוד לחיות עם הכאב ואין צורך לשאת בגבורה את אי הנוחות ואת העיוותים בכפות הרגלים. כך קורה בקרב הסובלים גם מדורבן טורדני וכך קורה גם בקרב הסובלים מבוהן קלובה. שנית, הרצון להתגבר על בעיה אסתטית הפך להרבה יותר מקובל ונורמטיבי ועבור כל מי שלא רוצה לחשוש מנעלים פתוחות או מסנדלים, טיפול כירורגי מתקדם בהחלט מהווה תשובה ראויה. בנוסף ולא פחות חשוב, העובדה שלמדע הרפואה פתרונות מתקדמים יותר, בטוחים יותר, מהירים יותר וכאלה שלא מצריכים הרדמה מלאה או תקופת החלמה ארוכה בהחלט משחקת תפקיד נכבד.

חזרה מהירה לשגרה

ד"ר פרידמן, מומחה לכירורגיה אורתופדית פגיעות ספורט ובעיות קרסול וכף הרגל, נושא בשורות של ממש לכל הסובלים מבוהן קלובה. אם בעבר היו נפוצים מאוד הניתוחים הפתוחים, אלה שהצריכו תקופת החלמה יחסית ארוכה ונשאו עימם סיכונים לא פשוטים, הרי שהטיפול הזעיר פולשני שונה לגמרי. רק בכדי לסבר את האוזן, מסביר ד"ר פרידמן, מדובר בניתוח קצר וקל, שלא מצריך הרדמה מלאה. כבר לאחר הניתוח ניתן לדרוך על הרגל. מובן, שיש צורך לנעול לזמן מה נעלים מיוחדות כדי שהעומס בהליכה יוטל על העקב בלבד, אך החזרה המהירה לשגרה בהחלט ראויה לציון.

בניתוח זעיר פולשני שנועד לתקן מצב של הלוקס ואלגוס מבצעים פעולה ניתוחית ללא צורך בחתך ישיר של העור. במקום זאת, מבצעים מעין נקבים או חתכים קטנים בני חצי סנטימטר או פחות. במהלך התהליך הזעיר פולשני עושה המנתח שימוש במכשיר רנטגן שמסייע מאוד לטיפול מדויק בעצמות וכן ברקמות הרכות הסמוכות, שמטופלות גם הן. בזכות הטכניקה הייחודית, שמקובלת מאוד באירופה, ניתן למנוע פגיעה או סיכון לרקמות הרכות, לכלי הדם, לעצבים.

ד"ר גיא פרידמן, שעבר הכשרה מקיפה באירופה עבר גם תת התמחות בתחום קרסול וכף רגל בבית החולים אסף הרופא. אחר כך המשיך את תת ההתמחות אצל פרופ' לו-שון בארה"ב שם ביצע מחקר אודות בעיית ה"דורבן" בקרב כ- 1600 מטופלים. במהלך השנים עבר הכשרה באמסטרדם אצל פרופ' ואן דייק בארטרוסקופיות של קרסול וכיום הינו אורתופד מומחה במרכז הרפואי ברזילי, וכן גם בבית חולים אסותא רמת החייל.

ד"ר גיא פרידמן – מומחה בכירורגיה אורטופדית | בקרו באתר שלנו
אסותא ת״א, הברזל 20 | אשקלון, השריונאים 11
טלפון: 050-734-1691

 

ד"ר גיא פרידמן – מומחה בכירורגיה אורטופדית פגיעות ספורט קרסול וכף רגל

סובלים מכאבים בכף הרגל? פציעות ספורט? דלקות חוזרות? השאירו פרטים וצוות המרפאה יחזור אליכם:

שם

טלפון

דואר אלקטרוני